Hybrydowy napęd zaprojektowany i wytworzony dla branży motoryzacyjnej i lotniczej, o szerokim zakresie stosowania. Opracowana jednostka napędowa została wykorzystana w produkcji lekkiego szybowca o napędzie pneumatycznym oraz lotniskowego pojazdu serwisowego o napędzie hybrydowym (pneumatyczno-elektrycznym).
Przedmiotem opracowanego rozwiązania są 2 wersje silnika przyjaznego środowisku – pneumatyczna i w pełni hybrydowa – elektro-pneumatyczna. Silnik pneumatyczny został opracowany z myślą o napędzie dla lekkiego motoszybowca, z kolei odmiana hybrydowa – do napędu pojazdu serwisowego, opracowanego na potrzeby działań serwisowych związanych z motoszybowcem.
Ponieważ tego typu rozwiązania, gdzie do napędu wykorzystywane jest tylko sprężone powietrze, nie są powszechnie stosowane, projekt stanowił wyzwanie dla zespołu inżynieryjnego spółki.
Wymagał rozbudowanych analiz technicznych oraz fizycznych, w kwestii optymalnego wykorzystania mocy, możliwej do pozyskania z ładunku sprężonego powietrza. Dodatkowym wyzwaniem było opracowanie dedykowanego połączenia 2 rozwiązań dla napędu – elektrycznego i pneumatycznego.
Dodatkowym zagadnieniem, istotnym w trakcie opracowania konstrukcji silnika pneumatycznego, była masa. Z uwagi na aplikację, jaką przewidziano dla tego rozwiązania, zespół projektowy musiał uwzględnić konieczność minimalizacji masy własnej całego systemu napędowego. Zdecydowano się na umieszczenie zbiorników na sprężone powietrze we wnętrzu szybowca, natomiast samego silnika na zewnątrz, tuż nad płatem. Dzięki rozbudowanym analizom, możliwym było zminimalizowanie masy własnej systemu napędowego oraz jej wpływu na konstrukcję płatowca.
W przypadku drugiego zastosowania, istotnym aspektem było opracowanie rozwiązania, które pozwoliłoby na połączenie napędu pneumatycznego z elektrycznym, w sposób zwiększający wydajność całego układu.
Dzięki autorskiemu połączeniu, uzyskano rozwiązanie napędowe dla pojazdu serwisowego. Dzięki czemu pojazd uzyskał parametry, które pozwalają mu na realizację zadań – holowanie motoszybowca, tankowanie zbiorników ze sprężonym powietrzem, czy realizację innych zadań na terenie lądowiska.
Zespołowi inżynieryjnemu spółki, udało się opracować rozwiązania dla kwestii problematycznych, z którymi musiał się zmierzyć, w toku realizacji prac nad projektem. Efektami są 2 rozwiązania napędowe – silniki. Jeden – pneumatyczny, drugi – elektro-pneumatyczny. Oba rozwiązania zostały zainstalowane zgodnie z planowanym dla nich zastosowaniem. Oba silniki zostały poddane testom weryfikującym ich możliwości oraz użytkowym. Dzięki wysokiej jakości oraz indywidualnemu podejściu do zagadnień projektowych, stworzone rozwiązania znajdują się w ciągłym użyciu do dnia dzisiejszego.