Polish Chinese (Simplified) Dutch English German Hungarian
×

Uwaga

Simple Image Gallery Pro Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Autonomiczny pojazd jeżdżąco – kroczący. Projekt został opracowany z myślą o systemie kontroli ładunków kontenerowych w portach i terminalach morskich oraz lądowych i lotniczych, jak też bezpośrednio w trakcie transportu. Rozwiązanie posiada autonomiczny charakter dzięki autorskim algorytmom. Głównym zadaniem jest obsługa dedykowanych filtrów zbierających próbki powietrza z wnętrza kontenera. Dodatkowo wyposażone jest w szereg czujników i sensorów oraz szerokokątną kamerę.

Pojazd inspekcyjny stanowi rozwiązanie dla wsparcia służb kontroli granicznej i bezpieczeństwa w zakresie wykrywania kontrabandy w transportach kontenerowych. Zgodnie z regulacjami transportu międzynarodowego – po odprawie kontenera w miejscu wyjazdu, nie może on (bezpodstawnie) zostać otwarty przed miejscem docelowym. Aktualnie stosowane rozwiązania bazują przede wszystkim na wykorzystaniu technologii rentgenowskiej oraz czynniku ludzkim. Jest to obecnie niewystarczająco efektywne. Z jednej strony sam proces kontroli jest czasochłonny, z drugiej – czynnik ludzki była zawodny. Z kolei otworzenie kontenera w oparciu o podejrzenie próby przemytu, jeśli nie zostaje potwierdzone, wiąże się z kosztami odszkodowawczymi, jak też opóźnieniami, które generują dodatkowe koszty. Dane UE mówią o ok. 30% wskaźniku fałszywych alarmów. Jednocześnie dane nt. skuteczności przemytu wskazują na ok. 67% skuteczności tego nielegalnego procederu. Analizie poddano przemyt towarów akcyzowych, materiałów wybuchowych, broni, jak również ludzi.

Pojazd inspekcyjny stanowi element systemu kontroli transportów kontenerowych – najpopularniejszy rodzaj transportu towarów w handlu międzynarodowym, zarówno kolejowym, jak i samochodowym, morskim oraz lotniczym. A nader wszystko popularne rozwiązanie dla transportu intermodalnego.

W związku z powyższym problemem, Synergy Technologies stanęło przed zadaniem opracowania rozwiązania w postaci pojazdu inspekcyjnego – jeżdżąco-kroczącego, który będzie w stanie poruszać się po powierzchni ścian kontenerów w zróżnicowanym środowisku zewnętrznym. Zadaniem pojazdu jest: kontrola filtrów powietrza, stanowiących tester zawartości wnętrza, z kolei przy pomocy czujników zainstalowanych oraz kamery – kontrola parametrów, które mogą wskazywać na próbę przemytu np. ludzi – anormalne drgania bądź zmiany termiczne na powierzchni ścian kontenera.

W trakcie realizacji projektu, istotnymi parametrami, z jakimi musiał zmierzyć się zespół spółki, były: rozmiary urządzenia – szczególnie uwzględniając wąskie szczeliny pomiędzy kontenerami składowanymi w portach, bądź załadowanymi na pokład statku. Dodatkowo – istotnym aspektem była autonomia działania pojazdu, rozwiązanie z zakresu napędu oraz sposobu poruszania się po kontenerach. Również, niezwykle istotnym aspektem była konieczność opracowania sekwencji ruchu dla podejmowania i montażu filtrów oraz ich transportu do pojazdu „matki” z operatorem.

W efekcie zrealizowanych działań powstał w pełni operatywny pojazd z możliwością autonomicznej realizacji zadań zaprogramowanych. Konstrukcja pojazdu pozwala na zastosowanie go również przy realizacji innych zadań. Jednocześnie, dzięki modułowej konstrukcji, możliwe jest opracowanie, na bazie niniejszego rozwiązania, pojazdów zdalnie sterowanych, autonomicznych, dla innych aplikacji.

Realizacje

Symulator lotu


Trenażer dla pływaków


Pojazd inspekcyjny


Latarka SLX3-32

Galeria zdjeć

{gallery}pojazd-inspekcyjny{/gallery}